Narracja w „Chłopach”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Według Kazimierza Wyki w Chłopach mamy do czynienia z trzema odrębnymi narratorami:

- „realistycznym obserwatorem” – chłop opisujący zdarzenia z pewnego dystansu, posługujący językiem literackim z domieszką gwary.

- „wsiowym gadułą” - gawędziarz charakteryzujący się dużym zaangażowaniem uczuciowym w relacjonowane zdarzenia. Jego wypowiedzi nasycone są mnogością elementów gwarowych.

- „młodopolskim stylizatorem” – jego domeną są przede wszystkim poetyckie opisy przyrody, przeżyć, ludzkich namiętności, charakteryzujące się liryzmem, subiektywizmem, emocjonalizmem, plastycznością. Często narrator wciela się w jakiegoś bohatera i mówi z jego perspektywy. W tym rodzaju mamy do czynienia z językiem literackim, czasem nawet wyrafinowanym.

Tezie o trzech narratorach przeciwstawia się Franciszek Ziejka, twierdząc, że utwór ma jednego opowiadacza wchodzącego co rusz w nowe role. Po dokładnej analizie stwierdził, że żaden z wymienionych przez Wykę narratorów nigdy nie występuje w formie czystej. Reymont często stosuje mowę pozornie zależną, ujawnia się również tendencja do „bogatego mówienia” (gromadzenie obok siebie słów równoznacznych, zestawianie zdań synonimicznych, liczne powtórzenia). W narracji Chłopów pobrzmiewają tradycje klasyczne, romantyczne oraz młodopolskie. „To swoista synteza, summa doświadczeń prozy polskiej początku wieku XX” (Ziejka, LXXV).

Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Folklor w Chłopach
2  Antek Boryna
3  Chłopi, Zima - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Narracja w „Chłopach”


 • Niektórzy nie widzą "" xD A Kazimierz Wyka jest autorytetem i niech się ludzie cieszą, że mają go tu a nie muszą czytać całości opracowań kolejnych epok-człowiek genialny ale jestem na to za słaba, muszę często ze słownikiem siedzieć, żeby zrozumieć:D A srona jest świetna, nigdzie nie ma takich szczegółowych streszczeń i opracowań. Czytam wszystkie lektury ale jak nie wyrobię się w czasie, albo chce sobie coś przypomneć to nie ma lepszej strony!
  Karolka (ika1515 {at} op.pl)

 • Ty, Bobi, nie szczekaj jak mały, głupiutki piesek, tylko słuchaj co Ci mówią. Może i autorytety też się mylą, ale z pewnością znacznie rzadziej niż Ty. Twoje zdanie jest Twoim zdaniem i wolno Ci je posiadać, ale przyzwyczaj się do tego, że może być błędne. A kiedy przy tym błędzie sie upierasz tylko dlatego, że jest to Twoja opinia, to robisz z siebie zwykłego "wsiowego głupka".
  szp ()

 • Ludzie!Nie czepiajcie się! Jestem młodym nauczycielem języka polskiego w szkole średniej i jedyną "ściągą" - "przypominajką" ,do której zaglądam jest właśnie ta strona. Pewnie,że zdarzają się tu błędy językowe, interpunkcyjne, stylistyczne, a nawet rzeczowe czy ortograficzne, ale czy jest wśród Was ktokolwiek, kto ich nie robi?Wyluzujcie się trochę(KATIU!!!) i pozwólcie innym mieć własne autorytety. Pozdrawiam, Ściągowicze!!!
  syliś (kidi {at} onet.eu)

 • wedlug mnie ta strona jest najlpesza ze wszytskich dostepnych w sieci- jasno i przejrzyście opisuje wszelkie zagadnienia:) co do chlopow...no coz bez opracowania nie dalabym rady;D a wsiowy gadula i tak jest super:P
  Audrey.H (audrey-horne.o2.pl)

 • Przecież ta strona to jest bryk, a nie profesorska praca na temat literatury.. wiec dziwią mnie ogromnie komentarze zawiedzonych. Jak na bryk ta strona jest genialna. Choć nie brak tu błędów rzeczowych,to są podstawowe i najważniejsze informacje ułatwiające zrozumienie lektury. Napewno nie zastąpią one czytania lektur, ale pomogą w ich zrozumieniu, czy przypomnieniu:)
  Paweł (exil {at} o2.pl)

 • I co z tego że podważają jego opinie ? To że Wyka jest autorytetem nie znaczy że mamy mu się jak głupki podporządkować Każdy ma swoje zdanie... dla mnie nawet papież nie zawsze ma racje wiec nie wiem dlaczego tak idealizujesz tego człowieka A tak w ogóle to nie rób z siebie takiej inteligentki... sama coś napisz a dopiero później się wymądrzaj
  Bobi ()

 • Pozwolę sobie zauważyć, że słowa WSIOWY użył KAZIMIERZ WYKA... Tych, którzy nie spotkali się z tym nazwiskiem poinformuję przynajmniej, iż jest to AUTORYTET, więc dziwi, iż niektórzy podważają jego opinię (pewnie nawet nie przeczytawszy książki) :] Poza tym określenie "wsiowy" zostało użyte z rozmysłem, gdyż stylisatycznie pasuje do wypowiedzi owego narratora. Co do stronki - niezła, ale tylko jak na bryk :/
  Katia ()

 • " Wsiowy gaduła" - śmiesznie brzmi ;) ja bym raczej napisała " wiejski gawędziarz" :):) Do reszty nie mam żadnych "ale", a strony ogółem jest wybitna :):):):)
  Paula ()

 • Tak, tekst rzeczywiście krótki, chociaż rzeczowy... Szkoda, że nie przyda mi się przy pisaniu wypracowania :P
  Endriu ()


Tagi: