Narracja w „Chłopach” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Według Kazimierza Wyki w Chłopach mamy do czynienia z trzema odrębnymi narratorami:

- „realistycznym obserwatorem” – chłop opisujący zdarzenia z pewnego dystansu, posługujący językiem literackim z domieszką gwary.

- „wsiowym gadułą” - gawędziarz charakteryzujący się dużym zaangażowaniem uczuciowym w relacjonowane zdarzenia. Jego wypowiedzi nasycone są mnogością elementów gwarowych.

- „młodopolskim stylizatorem” – jego domeną są przede wszystkim poetyckie opisy przyrody, przeżyć, ludzkich namiętności, charakteryzujące się liryzmem, subiektywizmem, emocjonalizmem, plastycznością. Często narrator wciela się w jakiegoś bohatera i mówi z jego perspektywy. W tym rodzaju mamy do czynienia z językiem literackim, czasem nawet wyrafinowanym.

Tezie o trzech narratorach przeciwstawia się Franciszek Ziejka, twierdząc, że utwór ma jednego opowiadacza wchodzącego co rusz w nowe role. Po dokładnej analizie stwierdził, że żaden z wymienionych przez Wykę narratorów nigdy nie występuje w formie czystej. Reymont często stosuje mowę pozornie zależną, ujawnia się również tendencja do „bogatego mówienia” (gromadzenie obok siebie słów równoznacznych, zestawianie zdań synonimicznych, liczne powtórzenia). W narracji Chłopów pobrzmiewają tradycje klasyczne, romantyczne oraz młodopolskie. „To swoista synteza, summa doświadczeń prozy polskiej początku wieku XX” (Ziejka, LXXV).


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Chłopi, Lato - streszczenie
2  Jagna – młodopolska bohaterka
3  Maciej Boryna – bohater wystylizowany na chłopa-PiastaKomentarze: Narracja w „Chłopach”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-14 16:06:38

Tekst chociaz krotki ale jest na temat.Przydał mi sie kiedy miałam napisac krótką wzmiankę o narracji w powiesci!


2011-05-09 20:39:38

Niektórzy nie widzą "" xD A Kazimierz Wyka jest autorytetem i niech się ludzie cieszą, że mają go tu a nie muszą czytać całości opracowań kolejnych epok-człowiek genialny ale jestem na to za słaba, muszę często ze słownikiem siedzieć, żeby zrozumieć:D A srona jest świetna, nigdzie nie ma takich szczegółowych streszczeń i opracowań. Czytam wszystkie lektury ale jak nie wyrobię się w czasie, albo chce sobie coś przypomneć to nie ma lepszej strony!


2010-03-25 18:49:48

Ty, Bobi, nie szczekaj jak mały, głupiutki piesek, tylko słuchaj co Ci mówią. Może i autorytety też się mylą, ale z pewnością znacznie rzadziej niż Ty. Twoje zdanie jest Twoim zdaniem i wolno Ci je posiadać, ale przyzwyczaj się do tego, że może być błędne. A kiedy przy tym błędzie sie upierasz tylko dlatego, że jest to Twoja opinia, to robisz z siebie zwykłego "wsiowego głupka".


2008-02-18 01:09:14

Ludzie!Nie czepiajcie się! Jestem młodym nauczycielem języka polskiego w szkole średniej i jedyną "ściągą" - "przypominajką" ,do której zaglądam jest właśnie ta strona. Pewnie,że zdarzają się tu błędy językowe, interpunkcyjne, stylistyczne, a nawet rzeczowe czy ortograficzne, ale czy jest wśród Was ktokolwiek, kto ich nie robi?Wyluzujcie się trochę(KATIU!!!) i pozwólcie innym mieć własne autorytety. Pozdrawiam, Ściągowicze!!!


2007-12-18 19:22:33

wedlug mnie ta strona jest najlpesza ze wszytskich dostepnych w sieci- jasno i przejrzyście opisuje wszelkie zagadnienia:) co do chlopow...no coz bez opracowania nie dalabym rady;D a wsiowy gadula i tak jest super:P
Streszczenia książek
Tagi: