Maciej Boryna – bohater wystylizowany na chłopa-Piasta - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W kreacji Boryny nie dostrzeżemy poczucia niższości wobec dworu, tak charakterystycznego dla chłopów ówczesnych czasów.

Widocznie Reymont pragnął w postaci Boryny wykreować chłopa nowego typu: wolnego, wyzbytego kompleksów. Dlatego raz po raz podkreśla on, że Maciej Boryna „na odwiecznych kmiecych rolach siedział, z dziada pradziada we wsi był”(…). To w całej pełni spadkobierca odwiecznej, piastowskiej tradycji. Ale to zarazem człowiek nowy. (Ziejka, XLVIII )


Istotnym momentem w kreacji bohatera jest scena jego śmierci: Maciej jako gospodarz-siewca wychodzi ostatni raz na pole, by tam ostatecznie zjednoczyć się z ukochaną ziemią. Pięknie podsumował postać Boryny Julian Krzyżanowski: „Tyle w nim siły woli, tyle panowania nad sobą, tyle poczucia własnej wartości nakazującego mu się z nieszczęściem, którego sobie lekkomyślnie napytał, ukrywać, by nie dostał się na niestrudzony pytel plotkarskich języków. Kreacja, w postępkach codziennych ujęta na sposób homerycki, w czasie długiej choroby ulega przekształceniu, chłop mający coś «z króla Piasta» nabiera blasków «świątka» symbolizującego trwały związek z ziemią, z której wyszedł, na której żył, do której nieuchronnie wrócić musi”.

Pomimo pewnych wad (a może właśnie również dzięki wadom, które ukazują go jako człowieka z krwi i kości), Boryna jest z pewnością bohaterem pozytywnym, porażającym swoją godnością w znoszeniu cierpienia i siłą woli. Różnorodność twarzy Macieja – od hojnego i troskliwego ojca, przez mądrego gospodarza, wspaniałego przywódcę, po pełnego gniewu zdradzonego męża, paradoksalnie sprawia wrażenie niezwykłej spójności i autentyczności osobowości tego bohatera.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Chłopi, Zima - streszczenie
2  Rola pracy w życiu mieszkańców Lipiec
3  Problem gatunkuKomentarze: Maciej Boryna – bohater wystylizowany na chłopa-Piasta

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-15 18:11:16

streszczenia macie niesamowite ale charakterystyki juz nie powalają z nóg, jest to fajnie napisane ale jak dla mnie za mało, w sumie wiem że jak chce więcej to powinnam przeczytac książke i tak dziękuje twórcą za tą stronke bo jest najlepsza co do streszczeń i opracowań lektur pozdro


2018-09-05 20:44:05

bardzo fajny opis Boryny :D


2018-09-04 22:04:01

podoba mi sie opis tej strony,prztgotowuje sie wlasnie do matury czytam streszczenia wszystkich ksiazek i kozystam wlasnie z tej strony. polecam wszystkim:)


2009-03-30 20:55:00

do roxi ; moja droga skoro wiesz ze powinnas przeczytac to po co nam o tym mowisz? kazdy wie ze ta stronka nie ma na celu pomocy komus w uniknieciu czytania lekutry, moze jedynie naprowadzic, zwrocic uwage na szczegoly ktore nie kazdy potrafilby sam wychwycic czytajac lekutre..lub cos podobnego.. odnosnie "chlopow" podoba mi sie wszytko elegancko z tym,ze wkurzaja mnie te wyskakujace reklamy !!! eshh :P ale wiem wiem mus to mus :P pozdrawiam ^^


2008-11-13 18:48:38

Wspomniał bym jeszcze o tym dlaczego Boryna został tak (jak wyżej napisano) wykreowany. Generalnie Boryna jest postacią typem, który pokazuje cechy typowe dla danej grupy społecznej w danym czasie. Jego osoba, jest wzorem chłopa, wspomnianego chłopa piasta. Ale Reymont oprócz stworzenia takiego wzorca, zapewne chciał też (a może przede wszystkim, a wzorzec był jedynie potrzebny do wyrażenia tej idei) pokazać istotną rolę chłopów, chłopów nowych, wyzwolonych, a jednocześnie związanych z epicką tradycją rodem ze skrzypka na dachu. To właśnie dlatego mamy piękną, wyidealizowaną scenę śmierci Boryny, dawcy życia, który życiem i śmiercią kreuje świat i pozwala mu istnieć. I choć chłopi może nawet zbyt wysoko cenią rolę chłopa, to jednak bez wątpienia przez takie postacie jak Maciej Boryna zwracają na tę warstwę społeczeństwa i jej zasługi uwagę. Suma sumarum jest to istotny aspekt i moim skromnym zdaniem powinien zostać poruszony w niemal każdej charakterystyce Macieja Boryny (tudzież przy wyciąganiu wniosków z tejże)
Streszczenia książek
Tagi: