Tańce
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
...Owe krakowiaki, drygliwe, baraszkujące, ucinaną, brzękliwą nutą i skokliwymi przyśpiewkami sadzone, jako te pasy nabijane, a pełne śmiechów i swawoli; pełne weselnej gędźby i bujnej, mocnej, zuchowatej młodości i wraz pełne figlów uciesznych, przegonów i waru krwi młodej kochania pragnącej. Hej!


...Owe mazury, długie kiej miedze, rozłożyste jako te grusze Maćkowe, huczne a szerokie niby te równie nieobjęte, przyciężkie a strzeliste, tęskliwe a zuchwałe, posuwiste a groźne, godne a zabijackie i nieustępliwe, jako te chłopy, co zwarci w kupę niby w ten bór wyniosły, runęli w tan z pokrzykami i mocą taką, że choćby w stu na tysiące iść, że choćby świat cały porwać, sprać, stratować, w drzazgi rozbić i na obcasach roznieść, i samym przepaść, a jeszcze tam i po śmierci tańcować, hołubce bić i ostro, po mazursku pokrzykiwać: "da dana!"

...Owe obertasy, krótkie, rwane, zawrotne, wściekłe, oszalałe, zawadiackie a rzewliwe, siarczyste a zadumane i żalną nutą przeplecione, warem krwie ognistej tętniące a dobrości pełne i kochania, jako chmura gradowa z nagła spadające, a pełne głosów serdecznych, pełne modrych patrzań, wiośnianych tchnień, woniejących poszumów, okwietnych sadów; jako te pola o wiośnie rozśpiewane, że i łza przez śmiechy płynie, i serce śpiewa radością, i dusza tęskliwie rwie się za te rozłogi szerokie, za te lasy dalekie, we świat wszystek idzie marząca i "oj da dana!" przyśpiewuje.

Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Władysław Reymont - biografia (notatka szkolna)
2  Maciej Boryna – bohater wystylizowany na chłopa-Piasta
3  Chłopi - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Tańce


  • 1. Jaki był pierwszy taniec tańczony na weselu Boryny? 2. Na weselu Boryny nie tańczono: A. kujawiaka B.oberka C.chodzonego D. walca 3. kto prowadził Jagusię do ołtarza? 4. gdzie znajduje sie grób Reymonta? 5.w powieści ukazano folklor wsi:A.mazowieckiej B.kujawskiej C.śląskiej D. góralskiej
    magda (mjablonska55 {at} wp.pl)


Tagi: