Biografia Władysława Stanisława Reymonta
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Władysław Reymont urodził się 7 maja 1867 we wsi Kobiele Wielkie koło Radomska jako syn wiejskiego organisty. Matka Antonina z Kupczyńskich pochodziła z rodziny o szlacheckim rodowodzie. Reymont nie otrzymał dokładnego wykształcenia, swoją karierę szkolną skończył na uzyskaniu dyplomu czeladnika krawieckiego. Zawodu uczył się w Warszawie w zakładzie szwagra Konstantego Jakimowicza. W roku 1884 młody Reymont – mający już za sobą pierwsze próby pisarskie - zostaje wydalony z Warszawy za prace konspiratorskie.

Miłość do teatru sprawiła, że przyszły noblista postanowił zostać aktorem. W 1885 przystępuje do trupy aktorskiej, gdzie występuje pod pseudonimem Urbański. Niestety nie udaje się zrobić kariery. Jego następna posada nie ma już nic wspólnego z artystycznym rzemiosłem, Reymont pracuje jako dozorca plantowy na Kolei Warszawsko-Wileńskiej. W tym czasie rozważa wstąpienie do klasztoru, koresponduje z Paulinami. Jednak zostaje pisarzem.

Na rok 1892 przypada debiut literacki Reymonta: nawiązuje współpracę z „Głosem”, tu publikuje korespondencje Spod Rogowa pod pseudonimem „Księżak”. Pierwsze utwory pod własnym nazwiskiem opublikuje w roku następnym. 8 grudnia 1893 Reymont jedzie do Warszawy, tu żyje w opłakanych warunkach, ale wciąż pisze i się rozwija. Przełomowy okazuje się następny rok. Pisarz idzie na pielgrzymkę do Częstochowy, owocem tej wyprawy jest powieść Pielgrzymka do Jasnej Góry, która odnosi wielki sukces wydawniczy. Jeszcze tego roku w lipcu wyjeżdża do Londynu na zjazd Towarzystwa Teozoficznego, a w drodze powrotnej bawi jakiś czas w Paryżu. Potem odbywa jeszcze wycieczkę do Włoch wraz z Jakimowiczem.

Kiedy w roku 1895 podpisuje umowę na książkę o Łodzi, przenosi się do tego miasta, by móc obserwować je z bliska. Miedzy 1896 a1899 przebywa głównie we Francji (Paryżu oraz Ounarvill), gdzie pisze Ziemię Obiecaną. W następnych latach wychodzą kolejne powieści: Komediantka”(1896), Fermenty (1897), Lili (1899) oraz Sprawiedliwie (1899) .

Niezwykle ważnym w wydarzeniem w życiu Reymonta okazał się jego udział w katastrofie kolejowej we Włochach pod Warszawą w roku 1900. Odszkodowanie dało mu niezależność finansową, co pozwoliło mu spokojnie zająć się pisaniem. Jednak sporą ich część zabrał adwokat Cezary Jellenta.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                   
strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Tańce
2  Problem gatunku
3  LegendyKomentarze
artykuł / utwór: Biografia Władysława Stanisława Reymonta


 • Brakuje paru istotnych informacji. Prawdziwe nazwisko Reymonta brzmi Rejment. Pisarz zdecydował się je zmienić dopiero w późniejszym okresie życia. Prawdopodobnie brał udział w seansach spirytystycznych jako medium. Do pracy na kolei musiał codziennie przechodzić przez dwie wsie. Trwało to rok. Dzięki temu miał możliwość podpatrzenia różnych aspektów życia na wsi w ciągu kolejnych pór roku. Należy również wiedzieć, iż Reymonta cechował ogromny talent obserwatorski, który umiejętnie wykorzystywał. W ten sposób uzyskał wiedzę niezbędną do stworzenia powieści "Chłopi". Napisanie jej zajęło Reymontowi 10 lat. Pretendentem do Literackiej Nagrody Nobla w 1924 był, obok Reymonta, Stefan Żeromski. Ten ostatni jednak nagrody nie otrzymał, ponieważ przypisywano mu antyniemieckie nastawienie (szczególnie widoczne w powieści "Wiatr od morza"). Wobec takich pomówień Akademia Królewska, nie chcąc konfliktu z Niemcami, nie uwzględniła jego kandydatury i przyznała Nagrodę Reymontowi.
  marta ()

 • Ignacy Matuszewski był pierwszym recenzentem Reymonta. W latach 1884-87, a więc mając 18 lat był członkiem wędrownej trupy teatralnej. Zmarł w Warszawie. Z ciekawostek: dopiero dzięki wysokiemu odszkodowaniu za wypadek kolejowy uzyskał niezależność finansową (przedtem utrzymywał się z pisania). Dzięki pieniądzom mógł pozwolić sobie na wyjazdy do sanatoriów i podróżowanie.
  kasia ()

 • praca dosc slaba,malo faktow biograficznych,bardzo powierzchowna
  przemek (www.przemek wieliński {at} wp)

 • Dzięki że umieściiście portret przydał mi się w pracy domowej może dostane dzięki wam jakąś dobrą ocene
  Piotrek ()

 • troche mało, nie ma ciekawostek, coś tam wiek po przeczytaniu ale słabo:(
  kastanka ()

 • OGOLNIE OK W POROWNANIU Z INNYMI STRONKAMI!!ALE ZA MALO O SMIRCI REYMONTA!!!NAPISZCIE JESZCZE NA CO ZMARL ITP I BEDZIE GIT:)
  MARZENA (MALINKAG87 {at} WP.PL)

 • Biografia jest dosc dobrze napisana nie mam do niej uwag.Oby bylo jak najwiecej takich stron:)
  Małgosia (gosia-lisek {at} o2.pl)

 • kto był pierwszym recenzantem dzieł Reymonta? i Czego dokonał Reymont w wieku 18lat?!!!!!!!!!
  Arivenka (ariven {at} wp.pl)Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: