Biografia Władysława Stanisława Reymonta
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Władysław Reymont urodził się 7 maja 1867 we wsi Kobiele Wielkie koło Radomska jako syn wiejskiego organisty. Matka Antonina z Kupczyńskich pochodziła z rodziny o szlacheckim rodowodzie. Reymont nie otrzymał dokładnego wykształcenia, swoją karierę szkolną skończył na uzyskaniu dyplomu czeladnika krawieckiego. Zawodu uczył się w Warszawie w zakładzie szwagra Konstantego Jakimowicza. W roku 1884 młody Reymont – mający już za sobą pierwsze próby pisarskie - zostaje wydalony z Warszawy za prace konspiratorskie.

Miłość do teatru sprawiła, że przyszły noblista postanowił zostać aktorem. W 1885 przystępuje do trupy aktorskiej, gdzie występuje pod pseudonimem Urbański. Niestety nie udaje się zrobić kariery. Jego następna posada nie ma już nic wspólnego z artystycznym rzemiosłem, Reymont pracuje jako dozorca plantowy na Kolei Warszawsko-Wileńskiej. W tym czasie rozważa wstąpienie do klasztoru, koresponduje z Paulinami. Jednak zostaje pisarzem.

Na rok 1892 przypada debiut literacki Reymonta: nawiązuje współpracę z „Głosem”, tu publikuje korespondencje Spod Rogowa pod pseudonimem „Księżak”. Pierwsze utwory pod własnym nazwiskiem opublikuje w roku następnym. 8 grudnia 1893 Reymont jedzie do Warszawy, tu żyje w opłakanych warunkach, ale wciąż pisze i się rozwija. Przełomowy okazuje się następny rok. Pisarz idzie na pielgrzymkę do Częstochowy, owocem tej wyprawy jest powieść Pielgrzymka do Jasnej Góry, która odnosi wielki sukces wydawniczy. Jeszcze tego roku w lipcu wyjeżdża do Londynu na zjazd Towarzystwa Teozoficznego, a w drodze powrotnej bawi jakiś czas w Paryżu. Potem odbywa jeszcze wycieczkę do Włoch wraz z Jakimowiczem.

Kiedy w roku 1895 podpisuje umowę na książkę o Łodzi, przenosi się do tego miasta, by móc obserwować je z bliska. Miedzy 1896 a1899 przebywa głównie we Francji (Paryżu oraz Ounarvill), gdzie pisze Ziemię Obiecaną. W następnych latach wychodzą kolejne powieści: Komediantka”(1896), Fermenty (1897), Lili (1899) oraz Sprawiedliwie (1899) .

Niezwykle ważnym w wydarzeniem w życiu Reymonta okazał się jego udział w katastrofie kolejowej we Włochach pod Warszawą w roku 1900. Odszkodowanie dało mu niezależność finansową, co pozwoliło mu spokojnie zająć się pisaniem. Jednak sporą ich część zabrał adwokat Cezary Jellenta.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Naturalizm w "Chłopach"
2  Znaczenie ziemi w Chłopach Reymonta
3  Egzystencjalny wymiar śmierci w ChłopachKomentarze
artykuł / utwór: Biografia Władysława Stanisława Reymonta


 • Brakuje paru istotnych informacji. Prawdziwe nazwisko Reymonta brzmi Rejment. Pisarz zdecydował się je zmienić dopiero w późniejszym okresie życia. Prawdopodobnie brał udział w seansach spirytystycznych jako medium. Do pracy na kolei musiał codziennie przechodzić przez dwie wsie. Trwało to rok. Dzięki temu miał możliwość podpatrzenia różnych aspektów życia na wsi w ciągu kolejnych pór roku. Należy również wiedzieć, iż Reymonta cechował ogromny talent obserwatorski, który umiejętnie wykorzystywał. W ten sposób uzyskał wiedzę niezbędną do stworzenia powieści "Chłopi". Napisanie jej zajęło Reymontowi 10 lat. Pretendentem do Literackiej Nagrody Nobla w 1924 był, obok Reymonta, Stefan Żeromski. Ten ostatni jednak nagrody nie otrzymał, ponieważ przypisywano mu antyniemieckie nastawienie (szczególnie widoczne w powieści "Wiatr od morza"). Wobec takich pomówień Akademia Królewska, nie chcąc konfliktu z Niemcami, nie uwzględniła jego kandydatury i przyznała Nagrodę Reymontowi.
  marta ()

 • Ignacy Matuszewski był pierwszym recenzentem Reymonta. W latach 1884-87, a więc mając 18 lat był członkiem wędrownej trupy teatralnej. Zmarł w Warszawie. Z ciekawostek: dopiero dzięki wysokiemu odszkodowaniu za wypadek kolejowy uzyskał niezależność finansową (przedtem utrzymywał się z pisania). Dzięki pieniądzom mógł pozwolić sobie na wyjazdy do sanatoriów i podróżowanie.
  kasia ()

 • praca dosc slaba,malo faktow biograficznych,bardzo powierzchowna
  przemek (www.przemek wieliński {at} wp)

 • Dzięki że umieściiście portret przydał mi się w pracy domowej może dostane dzięki wam jakąś dobrą ocene
  Piotrek ()

 • troche mało, nie ma ciekawostek, coś tam wiek po przeczytaniu ale słabo:(
  kastanka ()

 • OGOLNIE OK W POROWNANIU Z INNYMI STRONKAMI!!ALE ZA MALO O SMIRCI REYMONTA!!!NAPISZCIE JESZCZE NA CO ZMARL ITP I BEDZIE GIT:)
  MARZENA (MALINKAG87 {at} WP.PL)

 • Biografia jest dosc dobrze napisana nie mam do niej uwag.Oby bylo jak najwiecej takich stron:)
  Małgosia (gosia-lisek {at} o2.pl)

 • kto był pierwszym recenzantem dzieł Reymonta? i Czego dokonał Reymont w wieku 18lat?!!!!!!!!!
  Arivenka (ariven {at} wp.pl)


Tagi: