„Chłopi” jako powieść mitologizująca chłopską egzystencję
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W przestrzeni tego niezwykłego dzieła, jakim są Chłopi Reymonta dokonuje się mitologizacja chłopskiej, a może nawet w ogóle ludzkiej, egzystencji. Mitologizacją nazywamy nadanie dziełu cech mitu, a więc wprowadzenie go w porządek uniwersalny.

Rozważania na ten temat warto rozpocząć od kwestii czasu w powieści. Akcja rozgrywa się w ciągu jednego roku, czytelnik ma okazję obserwować wszystkie kolejne, powtarzające się co roku święta, obrzędy, zwyczaje, prace. Mieszkańcy lipiec podporządkowani są dwóm porządkom czasowym – czasowi biologicznemu (czas zmian zachodzących w naturze) oraz czasowi obrzędowemu (kalendarz świąt kościelnych). Oba te porządki mają charakter kolisty, cechuje je powtarzalność. W ten sposób podkreśla się wieczystość chłopskiego i ludzkiego bytu. Warto też zwrócić uwagę, że opowieść o Lipcach, choć utrzymana w konwencji realistycznej, nie są umieszczone w konkretnej przestrzeni czasowej, dającej się określić do roku, bo też „odwieczna powieść chłopska” dzieje się w swoistym bezczasie.

Mitologizacji podlegają również niektóre postaci i wydarzenia w Chłopach. Powieść zawierającej archetypy postępowania oraz uczuć: miłość, zazdrość, walka o kobietę, wierność, itd. Najwyraźniejsza jest próba mitologizacji Boryny, kreowanego na chłopa-Piasta.

Lipce to też przestrzeń mitologiczna. Zauważmy, ze praktycznie cała akcja powieści toczy się właśnie w Lipcach, czasem ktoś gdzieś wyjeżdża, skądś wraca, ale przestrzeń poza wsią jest jakby nieistotna. Nawet Podlesie, które chłopi chcą wykupić od dziedzica ma stać się drugimi Lipcami. W ten sposób podkreślony zostaje również szczególny związek chłopów z ojczystą ziemią.

Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Chłopi - ramowy plan wydarzeń
2  Język „Chłopów”
3  Egzystencjalny wymiar śmierci w ChłopachKomentarze
artykuł / utwór: „Chłopi” jako powieść mitologizująca chłopską egzystencję


 • witam potrzebuje odpowiedzi na pytanie: chlopi to powieść mitologizujaca chłopską egzystencję bo? a)brak prespektywy historyczno-geograficznej b)lipice- wies usytulowana poza historia c)swait chlopow to swiat mitu
  michal (fornothing123 {at} hotmail.com)

 • powiem szczerze, ze lepiej "chlopi" opisani sa na ostatnimdzwonku.pl. Wiecej szczegolow, tu jest duzo momentow okrojonych. To juz ktoras lektura na teej stronce jest kiepsko opisana...:( a szkoda
  justysss ()

 • o ile mi wiadomo to powiesc mitologizujaca to taka ktora kreuje rzeczywistosc do mitu. ok spoko zajebiscie napisane tylko powiedzcie mi profesorzy do jakich mitow jest kreowana?!
  ..... ()

 • "najwyraźniejsza jest próba mitologizacji Boryny, kreowanego na chłopa-piasta." hehe - "chlop potega jest i basta"("wesele") :P dodalabym: smierc boryny (smierc wziosla, patetyczna) najlepszym przykladem mitologizacji losu chlopa, gdyz gospodarz staje sie symbolem wiecznego losu chlopow; postac uwzioslona. uniwersalozacja losu chlopa, ludzkiej egzystencji (poprzez symbolizm).
  deedee ()

 • uczęszczam do szkoły wieczorowej dla osób pracujących i muszę przyznać, że nie tylko ten tekst, ale i wiele innych z tej strony, pokrywa się z tym co mówi moja profesor na zajęciach. Stanowi to idealne uzupełnienie wiadomości w moim przypadku :) dzięki śliczne i pozdrawiam !!
  Maciek (maciek.tgk {at} op.pl)

 • moja ulubiona stronka można się na niej wiele dowiedzieć i zdobyć dużo ciekawych informacji :):) hihi i po raz kolejny jestem bardzo zadowolona z tej stronki i
  asia ()

 • tu nie o strone chodzi ja podziwiam autorke tych tekstow,chociaz strona jest bardzo przydatna,ale jezyk jakim Emilia(bardzo ładne imie)pisze jest bardzo fajny...skladanie slow w zdania to tez jest sztuka i poklony Ci za to... pozdrawiam
  Radek (ro_ot {at} o2.pl)

 • macie zajebistą stronke
  dawko (dawko997 {at} interia.pl)

 • wreszcie
  none ()


Tagi: