„Chłopi” jako powieść mitologizująca chłopską egzystencję - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W przestrzeni tego niezwykłego dzieła, jakim są Chłopi Reymonta dokonuje się mitologizacja chłopskiej, a może nawet w ogóle ludzkiej, egzystencji. Mitologizacją nazywamy nadanie dziełu cech mitu, a więc wprowadzenie go w porządek uniwersalny.

Rozważania na ten temat warto rozpocząć od kwestii czasu w powieści. Akcja rozgrywa się w ciągu jednego roku, czytelnik ma okazję obserwować wszystkie kolejne, powtarzające się co roku święta, obrzędy, zwyczaje, prace. Mieszkańcy lipiec podporządkowani są dwóm porządkom czasowym – czasowi biologicznemu (czas zmian zachodzących w naturze) oraz czasowi obrzędowemu (kalendarz świąt kościelnych). Oba te porządki mają charakter kolisty, cechuje je powtarzalność. W ten sposób podkreśla się wieczystość chłopskiego i ludzkiego bytu. Warto też zwrócić uwagę, że opowieść o Lipcach, choć utrzymana w konwencji realistycznej, nie są umieszczone w konkretnej przestrzeni czasowej, dającej się określić do roku, bo też „odwieczna powieść chłopska” dzieje się w swoistym bezczasie.

Mitologizacji podlegają również niektóre postaci i wydarzenia w Chłopach. Powieść zawierającej archetypy postępowania oraz uczuć: miłość, zazdrość, walka o kobietę, wierność, itd. Najwyraźniejsza jest próba mitologizacji Boryny, kreowanego na chłopa-Piasta.

Lipce to też przestrzeń mitologiczna. Zauważmy, ze praktycznie cała akcja powieści toczy się właśnie w Lipcach, czasem ktoś gdzieś wyjeżdża, skądś wraca, ale przestrzeń poza wsią jest jakby nieistotna. Nawet Podlesie, które chłopi chcą wykupić od dziedzica ma stać się drugimi Lipcami. W ten sposób podkreślony zostaje również szczególny związek chłopów z ojczystą ziemią.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Chłopi, Zima - streszczenie
2  Folklor w Chłopach
3  Znaczenie ziemi w Chłopach ReymontaKomentarze: „Chłopi” jako powieść mitologizująca chłopską egzystencję

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-13 20:07:06

macie zajebistą stronke


2018-08-11 18:12:06

wreszcie


2010-05-25 17:33:55

witam potrzebuje odpowiedzi na pytanie: chlopi to powieść mitologizujaca chłopską egzystencję bo? a)brak prespektywy historyczno-geograficznej b)lipice- wies usytulowana poza historia c)swait chlopow to swiat mitu


2009-10-15 18:40:55

powiem szczerze, ze lepiej "chlopi" opisani sa na ostatnimdzwonku.pl. Wiecej szczegolow, tu jest duzo momentow okrojonych. To juz ktoras lektura na teej stronce jest kiepsko opisana...:( a szkoda


2008-09-29 16:08:53

o ile mi wiadomo to powiesc mitologizujaca to taka ktora kreuje rzeczywistosc do mitu. ok spoko zajebiscie napisane tylko powiedzcie mi profesorzy do jakich mitow jest kreowana?!
Streszczenia książek
Tagi: